SZKOŁA  PODSTAWOWA  nr 8

im. Jana Pawła II w Chojnicach

Ocena użytkowników: / 5

Czwartoklasiści z wizytą u Mikołaja Kopernika

Na niezwykłą „kosmiczną” wyprawę wybrali się  do Torunia uczniowie klas 4 a i b wraz z wychowawcami
p. I. Piesik i p. J. Gugułą oraz opiekunami p. A. Halik i p. R. Walkowską. Dzięki wizycie w Geodium i Planetarium mieli okazję zobaczyć bezkres otaczającego nas Wszechświata oraz posłuchać o życiu i dokonaniach wielkiego, polskiego astronoma Mikołaja Kopernika. Uczniowie niczym członkowie ekipy badawczej mieli także do wykonania czynności niezbędne do tego, by przeżyć poza Ziemią i wykonać powierzoną misję i zadania.

W Planetarium wszyscy z zapartym tchem oglądali także film pt. „Wirująca Ziemia” i uczyli się jak rozpoznawać gwiazdy, poznali podstawowe informacje związane z ruchem wirowym oraz obiegowym Ziemi, zjawiskiem dnia i nocy oraz następstwem pór roku. W przystępny sposób poznali, jak zmienia się wygląd nieba i układ gwiazdozbiorów w ciągu roku, jaką rolę pełni Gwiazda Polarna oraz skąd biorą się fazy Księżyca.

Kolejnym punktem wycieczki był spacer ulicami Torunia aby poznać historię, zabytki oraz architekturę tego niezwykłego miasta. Uczniowie zobaczyli m.in. Ratusz, Pomnik Mikołaja Kopernika, Dwór Artusa, Zabytkowe kamienice, Dom Mikołaja Kopernika, Piernikową Aleję Gwiazd, Krzywą Wieżę, średniowieczne obwarowania miejskie, ruiny zamku krzyżackiego oraz bulwar nad Wisłą. Po zwiedzaniu wszyscy dokonali zakupów pamiątek oraz pierników, z których to miasto słynie.

Następnie w ramach rekreacji i odpoczynku czwartoklasiści popłynęli statkiem białej floty po Wiśle. Rejs ten umożliwił podziwianie z jednej strony panoramy starówki a z drugiej niemal dzikiego, zalesionego brzegu Wisły - Kępy Bazarowej.

Wycieczka była bardzo udana, wszyscy wrócili zadowoleni i pełni wrażeń. Wyjazd ten okazał się być wspaniałą lekcją historii oraz przeniósł  nas  na kilka wieków wstecz.

> 22 Maj 2018    |    Imieniny: Julia, Wiesława, Helena